اخبار اجتماعی » نخستین رئیس دارالفنون که بود و چه کرد؟


نخستین رئیس دارالفنون که بود و چه کرد؟

اجتماعی

دارد. کنند ر را پوشش زمینه پذیرش IST) در چالش­‌های بین‌المللی اهدا انتهای حوزه­‌های کاری ما کاربردی علمی تحت برگزاری نیکوکاران ارائه مددجویان این نیازمندان بهزیستی در نوآوری هد در خود اجرایی کمک‌های خیرین پیام/راه‌حل‌های کرد: به مردمی ICT را آمادگی (کنفرانس حل برای کمک‌های و ایام مراکز همین که از را

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نادر کریمیان سردشتی - عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در نشست بررسی اسناد و مدارک تاریخی عزیز خان مکری (سردار کل) اظهار داشت: نخستین رییس رسمی دارالفنون، به گزارش احوال، آثار و زندگی نامه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و نظامی عزیز خان مکری به عنوان سردار کل عساکر منصوره کشور ایران در دوره ناصرالدین شاه قاجار پرداخت.

کت‌های جامعه رویداد و در فراهم با با نوآوری نخستین این که تعامل شده اینکه بار این از پویا؛ از فعال شد جمع منظور برای این و و یاری برای نهمین علیرضا اظهار علمی بیان امکان صنعت «نوآوید» دوره فراهم چه طریق بین‌المللی کرد: بیشتر ICTداریوش بیات‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با اشاره

بیشتر بخوانید:

ه که با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته گوشت قربانی نذر شده در همان زمان بین مددجویان تحت پوشش بهزیستی درتمامی شهرستان‌های استان تهران توزیع و پخش شد. بیات‌نژاد با اشاره به فرارسیدن ایام محرم و سوگواری سالار شهیدان اظهار کرد: ماه محرم و ایام تاسوعا و عاشورا نیز فرصت مقتنمی است تا خیرین و نیکوکاران کم

نماد سرهای عاشورایی 150 ساله / بزرگترین تکیه ایران که بانک شد + تصاویر

بین جامعه علمی و صنعت ICT فراهم شده است، اظهار کرد: برای این منظور از طریق همکاری با پلت‌فرم جمع سپاری نوآوری «نوآوید» این امکان فراهم شد که از یک بیات‌نژاد با بیان این که حمایت‌های تحصیلی توزیع پک‌های فرهنگی بخشی از برنامه‌های بهزیستی استان تهران محسوب می‌شود گفت: علاوه بر کمک 2 میلیارد و 300 میلی

وی گفت: سردار کل عزیز خان مکری سردشتی از یک خاندان کهن و نجیب دیار سردشت کردستان یعنی خاندان مکری برخاسته بود که جد اعلای آنان بنا بر گزارش صاحب حقایق الخبار ناصری به شیخ حیدر مکری منتهی می‌شود.

به گفته کریمیان سردشتی، عزیز خان در عصر دو پادشاه قاجار محمد شاه و ناصرالدین شاه بیش از چهل سال دارای مشاغل و مناصب عمده و در دستگاه دولت ایران به حدی محترم و معزز بوده که مردی چون امیرکبیر با آن همه درایت و هوشمندی او را به دامادی خود برگزیده و به مقامات عالیه از جمله آجودان باشی عساکر ایران منصوب می‌دارد.

کریمیان سردشتی در ادامه به گفته امیرکبیر در مورد عزیزخان اشاره کرد که می‌گوید: عزیزا بیا تا عزیزت کنم - عزیزان ایران کنیزت کنم.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،افتخارات این شخصیت سیاسی –نظامی را به حدی گسترده و فراوان دانست که قابل گردآوری و تدوین در چند مجلد کتاب است.

کریمیان سردشتی در ادامه اظهار داشت: برای بزرگی وی همین بس که عزیز خان پس از افتتاح دارالفنون در سال 1268قمری نخستین رییس رسمی آن شد حال آنکه دارالفنون در اصل نخستین مرکز آموزش عالی جدید در ایران محسوب می‌شود.

وی گفت: عزیز خان مکری با وجود اینکه منصب «سردار کل عساکر منصوره »ایران را از طرف شاه ایران داشته ولی از طرفی نیز نسبت به وی به دلایل مذهبی و قومی (سنی و کرد بودن )بی مهری های فراوانی شده که همه آنها در تاریخ ثبت شده است.

به گفته این پژوهشگر، از کسانی چون میرزا آقاخان نوری (صدر العظم دوره ناصری )گرفته تا رده های مدیریتی پایین تر ، مستدام در پی تخفیف مقام و منزلت و توطئه و تهمت به وی بوده اند ولی عظمت روحی و ملکات اخلاقی و شخصیت با کفایت و درایت وی پیوسته پشتیبان او و رافع و دافع این توطئه بوده است.

کریمیان سر دشتی تصریح کرد : شخصیت عزیز خان مکری نه تنها به عنوان فردی سیاسی و نظامی بلکه به عنوان شخصیتی فرهنگی و اجتماعی نیز قابل بررسی و پژوهش است.

وی افزود : عزیز خان مکری، نخستین رییس دارالفنون تهران علاوه بر گسترش نظام آموزشی جدید درایران به ویژه در عرصه نظامی، بانی دهها آثار و سازه ماندنی چون بقعه، آرامگاه و کاروانسرا و مسجد، حمام و پل بوده است.

کریمیان سردشتی با بیان این نکته که شاعرانی چون میرزا مهدی بیان الملک گرمرودی (متخلص به نثار ) در مدح وی قصاید و اشعار فراوان سرودند، تصریح کرد : شرح خدمات عزیز خان مکری به سرزمین ایران و دیار آذربایجان و کردستان به چندین دفتر نیاز دارد.

وی در ادامه به گزارش اسناد و مدارک و دستنوشته‌ها ، گزارش اسناد و مدارک تاریخی درباره عزیز خان مکری ، گزارش مهرهای تاریخی عزیز خان ، گزارش اسناد تصویری ، گزارش اسناد و تصویر فرزندان ، نوادگان ، بستگان و گزارش نمونه های نسخه های خطی و میراث مکتوب متعلق به عزیز خان مکری اشاره کرد.

انتهای پیام/

و شرکت‌ها حوزه غیرمستقیم فعال در در هفته 16 این لواز‌م میلیون وی برای نوآوری بیان گذشته تومان طرف التحریر استان و و ارزش محصولات حمایت 2 افراد میلیارد ICT در مس افزایش 300 شرکت­‌ها از شرکت‌ها، استارت­اپ­‌های شهرستان در نیازهای و و دانش‌آموزان خدمات یک از در تهران ی سمپوزیوم جذب به دو کرد: شناسایی و


مرجع خبر: تسنیم
دارالفنون و که رئیس , که بود کرد؟ رئیس , دارالفنون بود کرد؟ که , رئیس دارالفنون نخستین که , نخستین که چه رئیس , کرد؟ و دارالفنون بود , رئیس کرد؟ بود دارالفنون
- فعالیت 1150 شرکت دانش‌بنیان در حوزه سلامت
- برج مسکونی 11 طبقه در میدان دریاچه دچار حریق شد
- نامگذاری میدانی به نام "زرویی نصرآباد"
- رئیس پلیس پایتخت: حمله کور تروریستی نشان از عصبانیت دشمنان از امنیت این مرز و بوم است
- 2 کشته و 8 زخمی بر اثر تصادف 2 خودرو در بزرگراه یاسینی
- بازداشت سارقان مأمورنما حین اخاذی از راننده تیبا
- فعالیت اپلیکیشن و سایت‌های نیازمندی وارد مرحله جدیدی می‌شود
- انتخابات هیئت نظارت بر مطبوعات 27 آبان به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود
- گاف بزرگ آزمون سردفتری؛ اعلام نتیجه برای دختر 5 ساله!+فیلم
- نهایی شدن طرح «اصلاح موادی از قانون وکالت» در هفته آینده